Awards of Scientific Merit

AFS presents Awards of Scientific Merit for “outstanding technical papers, meritorious technical contributions or services, and the development of a new process, production method, or engineering advancement having ‘future possibilities.’”


Past Recipients

2018: Robin D. Foley, University of Alabama, Birmingham, AL

2017: Pradeep Kumar Rohatgi, University of Wisconsin-Milwaukee, Milwaukee, WI

2017: Gregory V. Miskinis, Waupaca Foundry, Inc., Waupaca, WI

2016: Dr. Simon Lekakh, Missouri University of Science & Technology

2016: R. Monroe, SFSA

2015: Jim Furness, Furness-Newburge, Inc.

2015: Torjorn Skaland, Elkem

2014: Randall Oehrlein, Carley Foundry Inc.

2014: Robert Laitar, HA International

2014: Chantal Labrecque, Rio Tinto Iron & Titanium

2013: Douglas White, Elkem

2013: Dr. J. Fred Major

2013: Scott Giese, University of Northern Iowa

2012: David J. Weiss, Eck Industries

2012: Ralph Showman, ASK Chemicals

2012: Julian Riposan, Politeehnica University, Romania

2011: Doug Trinowski, HA International

2011: Gerard Thiel, University of Northern Iowa

2010: Roy Lobenhofer, Consultant

2009: Dr. Sam Ramrattan, Western Michigan Univerwity

2009: David Caulk, General Motors

2008 Theodore J. Schorn, Enkei America, Inc.

2008: Dr. Von Richards, Missouri University of Science & Technology

2007: Harold Michels, Copper Development Association

2006: Martin Gagne, Rio Tinto Iron & Titanium

2006: Stephen Baker, Indianapolis Casting Corp

2005: Kumar Sadayappan, CANMET

2005: John R. Keough, Applied Process Inc.

2005: David Jasblonski, Joy-Mark, Inc.

2004: Dr. Kathy Hayrynen, Applied Process Inc.

2004: Dan Groteke, QC Designs, Inc.

2004: Dr. Oleg S. Fishman, Inductotherm

2003: Thomas Prucha, Intermet Corp.

2003: Thomas Piwonka, University of Alabama

2003: George Goodrich, Professional Metallurgical Services

2002: Dr. Geeoffrey Sigworth, GKS Engineering Services

2002: Dr. David Neff, Metaullics Systems Co.

2002: Harry Galloway III, Unimin

2001: Hathibeglagal Roshan, Maynard Steel Casting Co.

2001: William Powell, Waupaca Foundry

2001: Stephen Neltner, Hill and Griffith Co.

2000: Baltasar Weiss, Caterpillar

2000: Doru Stefescu, University of Alabama

2000: Sudhari Sahu, Waukesha Foundry

2000: Richard Gundlach, Climax Research

1999: Thomas McCluhan, Elkem

1999: Bela Kovacs

1999: D.J. Couture, General Motors Corp.

1999: James White, Grede Foundries

1998: Parker Stroom, Vulcan Engineering

1998: John Serra, Carpenter Brothers, Inc.

1998: William Henning, Miller and Company

1997: Larry Stahl, General Motors Corp

1997: Karl Rundman, Michigan Technological University

1997: Gary Ruff, CMI International Inc.

1996: Ralph Nafziger, U.S. Bureau of Mines

1996: Dr. Calvin Johnson, Borden Chemical Inc.

1996: Andrew S. Davis, Durametal Corp.

1995: John Svoboda, Process Metallurgy International, Inc.

1995: Daryl Hoyt, wedron Silica Co.

1995: John Highfield, Bentonite Corp.

1995: Al Alagarsamy, Intermet Corp.

1994: Ed Ryntz J, General Motors Corp.

1994: Dale Brautigam, LubeCon Maintenance Systems

1993: Conrad Perkey, Ford Motor Co.

1993: Thomas Davies, Carpenter Brothers

1993: Paul Carey, Sr., Ashland Chemical Co.

1992: William Provis, Modern Equipment Co.

1991: Janis Robbins, Catalytic Crosslink Inc.

1991: Walter Peck, General Motors Corp.

1990: Mary Beth Krysiak, George Fischer Foundry Systems

1990: Dieter Leidel, Tanoak, Inc.

1990: Victor S. LaFay, The Hill & Griffith Co.

1990: John Jorstad, Reynolds Metals Co.

1989: Dr. Mahi Sahoo, CANMET

1989: Ralph Bruner, Summit Alloys Inc.

1987: William Scott, Esco Corp.

1987: William Huelsen, AFS

1986: Robert Schmidt, Colonial Metals Co.

1986: Victor Popp

1986: Louis J. Pedicini, George Fischer Foundry Systems Inc.

1985: Norris Luther, Consultant

1985: Richard Green, International Minerals & Chemicals

1985: Bradley Booth, Carpenter Brothers, Inc.

1984: Dr. Richard Toeniskoetter, Ashland Chemical Co.

1984: William M. Ball II, The Hill & Griffith Co.

1983: Donald Schmidt, R. Lavin & Sons, Inc.

1983: Dr. Seymour Katz, General Motors Corp.

1983: Frederick Jacobs, Texas Foundries, Inc.

1982: Dr. Harold Ruf, Grede Foundries

1982: Raymond M. Leliaert, Sr., Wheelabrator-Frye Inc.

1981: William Willis, Jr., General Motors Corp.

1981: Kenneth Pol, General Motors Corp.

1981: Rodney Naro, Ashland Chemical Co.

1980: Arthur Spengler, Miller & Co.

1980: Thomas Seaton, Canfield & Joseph Inc.

1979: Robert Mitchell, Pettibone Corp.

1979: James Williams, Grede Foundries, Inc.

1979: Frank Hall, Pettibone Corp.

1979: Harrison Weaver, Brillion Iron Works

1978: Alan Volkmar, Brillion Iron Works

1978: Robert S. Lee, John Deere Foundry

1978: Mathew Granlund, National Engineering Co.

1977: Paul Mikelonis, Grede Foundries, Inc.

1977: Woodrow Holden, Pickands Mather & Co.

1977: William S. Hackett, General Motors Corp.

1976: C. Hibbard Savery, Deere & Co.

1976: Galpin Etheringtron, Birmingham Stove & Range Co.

1975: Dr. William Shulhof, General Motors Corp.

1975: Norman Lillybeck, Deere & Co.

1975: David W. Boyd, Grede Foundries, Inc.

1974: Raymond Howell, American Steel Foundries

1974: Alex Graham, Harry W. Dietert Co.

1973: Albert Rauch, Deere & Co.

1973: Frank Brewster, Garrett Corp.

1972: Charles Ward, Benjamin Harris & Co.

1972: Vern Patterson, Foote Mineral Co.

1972: Thaddeus Giszczak, General Motors Corp.

1971: George Vingas, Dresser Industries

1971: Robert Fischer, Ingersoll-Ran

1971: George DiSylvestro, American Colloid

1970: Clifford Wenninger, Internationa Minerals & Chemicals

1970: Robert Colton, Dee Foundries

1970: Dr. Wayne Buell, Lawrence Institute of Technology

1969: Larson Wile, Lynchburg Foundry

1969: Price Burgess, Hayes-Albion Corp.

1968: Ken Nelson, Dow Chemical Co.

1967: Joseph Schumacher, The Hill & Griffith Co.

1967: Milton Diamond, General Motors Corp.

1967: Harold Bogart, Ford Motor Co.

1966: David Matter, Ohio Ferro-Alloys Corp.

1966: Frederick Riddell, H. Kramer & Co.: :  

1965: Clyde Jenni, General Steel Industries

1964: Melvin Young, U.S. Gypsum Co.

1964: E.C. Troy, National Engineering Co.

1964: Donald Colwell, Apex Smelting Co.

1963: Dr. Art Everest, International Nickel Co.

1963: Edward Blackmun, ALCOA

1962: Dr. Harold Ruf, Grede Foundries

1962: Foster Bennett, Dow Chemical Co.

1962: Bernard Ames, Columbian Bronze Corp.

1961: Herb Weber, AFS

1961: Theodore Schroeder, General Motors Corp.

1960: George Timmons, Climax Molybdenum Co.

1960: George Halliwell, H. Kramer & Co.

1959: Elmer Zirzow, Werner G. Smith Inc.

1959: Howard Wilder, Vanadium Corp. of America

1959: Robert Mooney, General Motors Corp.

1958: Dr. Franklin Rote, Albion Malleable Iron Co.

1958: Ken Priesley, Vassar Electroloy Products

1958: Mervin Horton, Deere & Co.

1957: Dr. Arthur Schuh, US Cast Iron Pipe Co.

1957: Richard Heine, University of Wisconsin

1957: Manley Brooks, Dow Chemical

(Company affiliations shown at time of presentation)